Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinin bugüne kadar endüstriyel kuruluşlarla geliştirdiği ilişkiler şöyle özetlenebilir:

Seminer ve konferanslar

Üniversitemizin şehrin merkezindeki konumunun getirdiği avantajlar da kullanılarak sık sık çeşitli kuruluşlardan misafir konuşmacılar çağrılmaktadır. Bu etkinliklerin birçoğu münferit konuşmacıların verdiği seminerlerin ötesinde, bir seminerler dizisi olarak gerçekleşmiştir. Örneğin, 2004-2006 yılları arasında, Türkiye Elektronik Sanayi İşverevenleri Derneği'nin katkılarıyla her yıl Bahar yarıyılında yapılan seminerler dizisi; 2008-2009 akademik yılı Bahar yarıyılında düzenlenen IBM seminerleri dizisi bu tür etkinlikler arasında sayılabilir. Yüksek-Lisans programlarının hayata geçmesi ile birlikte, öğrencilerin zorunlu olarak aldıkları EE 598 Graduate Seminar dersi kapsamında verilen seminerlerde her hafta üniversite dışından bir konuk davet edilmektedir.

Dersler

Kısmi zamanlı öğretim görevlilerimizin birçoğu bilişim sektörünün önde gelen ulusal veya uluslararası firmalarında üst düzey yönetici konumunda bulunmaktadır. Örneğin, Sasgram AG (İsviçre) yönetici ortağı Ceyhun Şahin (GE 462 Crisis Management, CE 479 Enterprise Resource Planning ve GE 461 Communications in Management dersleri) Servodata Genel Müdürü Cem Haydar Bektaş (PC 117 Bilişim ve Toplum dersi) ve Netsafe IT Security Solutions Kurucusu ve Genel Müdürü Cüneyt Kalpakoğlu (CE 481 E-Business/E-Commerce ve CE 488 IT Security dersleri) sektördeki deneyimlerini verdikleri derslerde öğrencilerle paylaşan öğretim görevlilerimiz arasında sayılabilir. Öğrencilerimiz, diğer birçok derste de çeşitli endüstriyel kuruluşların ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve mezunlarımızın deneyimlerini öğrenme olanağı bulmaktadırlar. Bu bağlamda öne çıkan derslerimiz (GE 103 Engineering Guide and Ethics ve PC 117 Bilişim ve Toplum'dur.

Bilişim Teknolojileri Şenliği

Her yıl Bahar Yarıyılı sonlarında ve 2009 yılında yedinci kez düzenlenen Bilişim Teknolojileri Şenliği, Kadir Has Üniversitesi öğrenci ve çalışanlarını bilgisayar ve iletişim sektörlerinin önde gelen firma ve kuruluşlarıyla buluşturmaktadır. 2009 yılındaki şenliğe kırkı aşkın kuruluş katılmıştır. Şenlik boyunca süren fuarın yanında, seminer, panel ve sertifikalı eğitim etkinlikleri de düzenlenmektedir. Her yıl üniversite öğrencilerimizin seçtiği Yılın En "Has" Bilişimcileri'ne ödülleri şenlik sırasında törenle verilmektedir.